1u5HAE3ceboxGFEt5xf3QHiwlXg
IopA-txuzmAPkKrtWle7TavDzpY
ElieTri 2016 logo_6 smaller

2010 results

 

1 Kirsti Sharrat

2 Team Domination

3 Nicola Ross

4 Frances Gilroy

5 Richard Pratt

6 Anna Mac

7 William Low

8 Richard Spillsbury

9 Ian Muir

10 Craig Wallace

11 Andy Brydie

12 Dougie Macrae

13 Anthony Brenan

14 Richard Smith

15 Chris Hanna

16 Andrew Simpson

17 Matt Kelleher

18 Tom Woolgrove

19 Grant Hodge

20 Colin Walker

21 Scott Urqhart

22 Rebecca

23 Moira Simpson's team  

24 Russell Mackie

25 Damsells in Distress

26 Jo Brydie

27 Team Elite

28 John Carnegie

29 Tom Speirs

30 Julie's team

2009 results

 

1 Graham Kennedy

2 Kirsty Sharrat

3 Gwyn Ashby

4 Nicola Ross

5 Richard Pratt

6 Andy Simpson

7 Andrew Brydie

8 Richard Spilsbury

9 Tom Woolgrove

10 Matt Kelleher  (and Fiona)

11 The Dirty Diggers

12 The yummy mummies

13 Les Oiseaux

Andy Brierly DQ (unintentional shortcut on run)

Russell Mackie DNF (just swim & cycle)

 

2008 results

 

1st Andy MacLearnon

2nd Gwyn & Gillian Ashby

3rd Jo Brydie

4th Andy Brydie

5th Russell Mackie

6th Tom Speirs

Andrea (41m 45s bike) Gill (42m 44s bike)

2007 results

 

1st Graham Kennedy (1hr 3m 58s)

2nd Steve Hannay (1hr 9m 40s)

3rd Carl Edgell (1hr 11m 52s

4th Francis Gilroy (1hr 17m 44s)

5th Gwyn Ashby (1hr 17m 52s)

6th Chris Brydie (1hr 18m 49s)

7th Colin Walker (1hr 19m 05s)

8th Andrew Simpson (1hr 20m 07s)

9th Jo Brydie (1hr 21m 09s)

10th Andrew Brydie (1hr 22m 51s)  

11th Russell Mackie (1hr 23m 30s)

12th Tom Woolgrove (1hr 24m 40s)

13th John Glen (1hr 26m 23s)

14th John Carnegie (1hr 30m 16s)

15th Tom Speirs (1hr 30m 27s)

16th Tim Campbell (1hr 34m 01s)

17th Damian Connolly (1hr 36m 08s)

2006 results

 

1st Graham Kennedy (too fast)

2nd Greg Frizzell (1hr 13m 4s)

3rd Chris Brydie (1hr 14m 15s)

4th Anna Macpherson (1hr 15m 5s)  

5th Matt Kelleher (1hr 17m 31s)

6th Andrew Brydie (1hr 19m 0s)

7th Jo Brydie (1hr 19m 15s)

8th Andrew Simpson (1hr 20m 17s)  

9th Russell Mackie (1hr 21m 23s)  

10th Neil Armstrong (1hr 22m 09s)

11th John Carnegie (1hr 23m 02s)

12th Tom Speirs (1hr 31m 25s)  

13th Richard Moore (1hr 41m 51s)

14th Damian Connolly (1hr 44m 57s)

15th Orla Mackie/Kieran Connolly/Chris Barratt)

2013 results

 

1st Chris Hanna 01:13:47

2nd Andrew Lauriston TEAM 01:14:56

3rd Chris White 01:16:18

4th James Drysdale 01:16:27

5th Adam Bolton 01:17:04

6th Richard Spilsbury TEAM 01:17:20

7th Trevor Macdonald 01:18:43

8th Richard Pratt 01:20:41

9th Doug Macrae 01:21:16

10th Nicola Ross 01:21:32

11th Ian Muir 01:21:48

12th Charles Woolgrove TEAM 01:22:27

13th Charlie Sandison 01:23:05

14th Yusoff Ghaznavi 01:23:11

15th Andy Simpson 01:23:36

16th Andy Brydie 01:24:24

17th Ian Hill 01:24:57

18th Sophie Mayne TEAM 01:26:28

19th Robin Black 01:26:50

20th Moira Jane Simpson TEAM 01:27:05

21st Derek Boyd 01:27:19

22nd Chris Derry 01:28:39

23rd Colin Walker 01:29:01

24th Russell Mackie 01:30:43

25th Graeme Scott 01:30:54

26th Frank Gilroy 01:31:02

27th Ed Massey TEAM 01:31:51

28th Chris Grant 01:31:59

29th Colin Halpin TEAM 01:32:09

30th Jonathan Dobbin TEAM 01:32:22

31st Tom Woolgrove 01:33:41

32nd Cath Jamieson TEAM 01:38:45

33rd Ed Murray 01:39:28

34th William Ovens TEAM 01:44:19

DNF Alison Walker

 

 

2012 to be added...

2011 results

 

1 Andy Brierly

2 Chris Hanna

3 Clare Muir

4 Kirsti Sharratt

5 Gwyn Ashby

6 Richard Pratt

7 Stuart Macdonald

8 Nick Matheson

9 Ian Muir

10 Doug Macrae

11 Andy Brydie

12 Anna Macpherson

13 Charlie Sandison

14 Mark Hanlon

15 Jeremy Jones

16 Peter Deehan

17 Judith Dunlop team

18 Neil Armstrong

19 Frank Gilroy

20 Moira-Jane team

21 Richard Spillsbury

22 Ailsa Hall

23 Colin Walker

24 Andy Simpson

25 BrewsterW team

26 Tom Woolgrove

27 Nick Firth

28 John Glenn

29 Jane Garland team

30 Katy G team

31 Jellyfish bite team

32 Chris Hanlon

 

 

 

2015 results

 

1st Sam MacGibbon 01:13:10

2nd Trevor Mcdonald 01:14:59

3rd Team Pratt 01:22:40

4th Team Coppard 01:23:57

5th Andrew Simpson 01:29:52

6th Fraser Caldwell 01:31:45

7th Neil Millar 01:33:37

8th Nicola Ross 01:34:20

9th Kevin Booth 01:35:21

10th Stuart Low 01:35:50

11th Team Macrae 01:36:18

12th Paul Bodger 01:37:11

13th Jeremy Jones 01:38:10

14th Colin Mayes 01:38:38

15th Team Sproule 01:38:41

16th Adrian Wood 01:39:10

17th James Drysdale 01:39:25

18th Nathaniel Buckingham 01:39:42

19th Team Simpson 01:40:20

20th Matt Kelleher 01:42:29

21st John Thomson 01:43:08

22nd John Porteous 01:43:33

23rd Derek Boyd 01:43:52

24th Tom Woolgrove 01:44:11

25th Russell Mackie 01:44:44

26th Team Scott 01:45:54

27th Clare Mcdonald 01:46:09

28th Jo Brydie 01:47:27

29th Team Calderwood 01:47:32

30th Dave Macdonell 01:52:48

31st Kirstie Ashton 01:53:44

32nd Team Woolgrove 01:53:46

33rd Jane Parsons 01:55:40

34th Team Keir 01:56:35

35th Lorna Drummond 01:58:28

36th Victoria Pendry 01:58:53

37th Bill Gow 02:02:51

38th Tim Stobbs 02:06:26

 

 

 

2014 results

 

1st Chris Hanna 01:29:43

2nd Sam MacGibbon 01:30:40

3rd Trevor Macdonald 01:31:10

4th Chris White 01:33:21

5th Team Sproule 01:33:42

6th Team Spilsbury 01:34:14

7th Team Anna 01:34:43

8th Nicola Ross 01:35:20

9th Team Carnegie 01:35:38

10th Elise Methven 01:36:50

11th Richard Pratt 01:37:20

12th Team Pratt 01:38:52

13th Doug Macrae 01:40:30

14th Team Scott 01:40:45

15th Team Blood 01:42:07

16th Team Woolgrove 01:43:12

17th Team Eccles 01:43:26

18th Andrew Simpson 01:43:57

19th Peter Robins 01:44:19

20th Team Brydie 01:44:31

21st James Drysdale 01:45:51

22nd Tom Woolgrove 01:47:16

23rd Team Halpin 01:48:34

24th Dan Weatherly 01:50:14

25th Team Murdoch 01:54:00

26th Cath Calderwood 01:54:10

27th Neil Armstrong 01:55:35

28th John Glen 01:58:46

29th Russell Mackie 02:01:04

30th Team Macdonald 02:03:20

31st Team Keir 02:03:48

32nd Bill Gow 02:11:14